PATENTY MOTOROWODNE
SZKOLENIA I EGZAMINY

SZKOLENIA NA PATENT
STERNIKA MOTOROWODNEGO

Prowadzimy intensywne, 1-dniowe kursy, zakończone egzaminem na patent sternika motorowodnego, w lokalizacjach: Poznań/Zborowo (jez. Niepruszewskie), Lublin (zal. Zemborzycki), Czaplinek/Stare Drawsko (jez. Drawskie), Warszawa/Rynia (jez. Zegrzyńskie), Borne Sulinowo (jez. Pile), Wrocław/Uraz (rz. Odra). Na naszych szkoleniach można dodatkowo zdobyć , za jednym podejściem egzaminacyjnym, międzynarodowy certyfikat kompetencji motorowodnych: Inland Power Yacht Skipper ISSA.

Cena kursu: 500pln/os.


W tej cenie: opracowany przez nas skrypt na szkolenie motorowodne – wysyłany mailem, szkolenie teoretyczne (podstawowe wiadomości o jachtach motorowych i silnikach, przepisy żeglugowe, podstawy locji, podstawy meteorologii, ratownictwo i bezpieczeństwo na wodzie), nauka wiązania podstawowych węzłów, praktyczna nauka bezpiecznego manewrowania jachtem motorowym.

 

Od razu po każdym szkoleniu, w tym samym dniu, organizujemy egzamin na patent.

TERMINY SZKOLEŃ znajdziesz w zakładce: REZERWACJE

Dla grupy 6 osób szkolenie i egzamin możemy zorganizować w uzgodnionym terminie. W lokalizacji: Warszawa/Zegrze prowadzimy szkolenia 2-dniowe w tygodniu od 17:00 do 21:00.

EGZAMIN

Egzamin na patent sternika motorowodnego składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna egzaminu na patent sternika motorowodnego

Polega na rozwiązaniu testu przygotowanego przez komisję egzaminacyjną. Test zawiera 75 pytań, do każdego pytania podane są 3 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania obejmują takie dziedziny jak: budowa jachtów, budowa i eksploatacja silników, przepisy żeglugowe, locja, ratownictwo, meteorologia, teoria manewrowania jachtem, etykieta i ochrona środowiska, itp. Na rozwiązanie testu jest 90 minut. Aby go zaliczyć, należy udzielić przynajmniej 65 prawidłowych odpowiedzi na 75 pytań.

Część praktyczna egzaminu na patent sternika motorowodnego

Polega na zaprezentowaniu umiejętności sterowania jachtem motorowym, poprzez wykonanie kilku manewrów wybranych przez egzaminatora, spośród obowiązujących: odejście od keji, dojście i cumowanie do keji, wejście w ślizg, wyjście ze ślizgu, stanięcie na boi/kotwicy, zejście z boi/kotwicy, zacieśniona cyrkulacja, manewr „człowiek za burtą”. Jednocześnie ocenia jest umiejętność zarządzania załogą oraz prowadzenia jachtu przy spotkaniu z innym statkiem. Zawsze egzaminator decyduje o tym, które manewry spośród wymaganych mamy wykonać.

Warto też pamiętać, że w przypadku, gdy wybrany przez egzaminatora manewr z jakiś względów nam nie wyjdzie, to nie przesądza to jeszcze o wyniku egzaminu, gdyż zgodnie z przepisami, każdy manewr egzaminacyjny możemy jeden raz powtórzyć.

Po pozytywnym zaliczeniu obu części egzaminu, otrzymujemy imienne zaświadczenie o zdanym egzaminie, które należy załączyć do wniosku o wydanie stosownego patentu.

Wnioski pobiera się ze strony internetowej Polskiego Związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego (https://motorowodniacy.org). Na stronie podana jest instrukcja jak wypełnić wniosek i gdzie go wysłać wraz z zaświadczeniem o zdanym egzaminie, w celu otrzymania patentu.

Cena egzaminu na patent: 250pln lub 125pln
- dla uczniów i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat.


SZKOLENIE NA LICENCJE DO HOLOWANIA NARCIARZA WODNEGO I INNYCH OBIEKTÓW PŁYWAJĄCYCH

Prowadzimy 3-godzinne szkolenia nauczające bezpiecznego holowania narciarza wodnego i innych obiektów pływających. Szkolenia prowadzimy w okolicach Poznania, na akwenach dopuszczonych do pływania motorowodnego, w Zegrzu na jeziorze Zegrzyńskim, w Bornym Sulinowie na jeziorze Pile i w Starym Drawsku na jeziorze Drawskim.

Cena kursu na licencje: 350pln/os.


W tej cenie: Szkolenie teoretyczne i szkolenie praktyczne z zasad bezpiecznego holowania narciarza wodnego, kół, tub, bananów itp.

Od razu po każdym szkoleniu, w tym samym dniu, organizujemy egzamin na licencję.

TERMINY SZKOLEŃ:  Zborowo k. Poznania,  jez. Niepruszewskie: 18.09, 02.10, 16.10, 30.10, Borne Sulinowo, jez. Pile: zapraszamy w sezonie 2022, Czaplinek/Stare Drawsko, jez. Drawskie:  05.09, 19.09, 03.10, Zegrze, jez. Zegrzyńskie: 19.09, 03.10, 16.10, 30.10.

EGZAMIN

Egzamin na licencję składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna egzaminu na licencje do holowania narciarza i innych obiektów pływających

Polega na rozwiązaniu testu przygotowanego przez komisję egzaminacyjną. Test zawiera 25 pytań, do każdego pytania podane są 3 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Pytania obejmują przepisy dotyczące holowania, wymogi dotyczące sprzętu używanego do holowania, sygnały porozumiewawcze między holowanym a załogą jachtu holującego itp. Na rozwiązanie testu jest 30 minut. Aby go zaliczyć, należy udzielić przynajmniej 20 prawidłowych odpowiedzi na 25 pytań.

Część praktyczna egzaminu na licencje do holowania narciarza i innych obiektów pływających

Polega na zaprezentowaniu umiejętności holowania narciarza lub obiektu pływającego jachtem motorowym, zademonstrowaniu postępowania załogi jachtu po upadku narciarza (wypadnięcia z koła osoby holowanej), itp. Jednocześnie ocenia jest umiejętność zarządzania załogą i komunikacji sygnałami z osobą holowaną.

Cena egzaminu na licencję: 250pln lub 125pln
- dla uczniów i studentów, którzy nie ukończyli 26 lat.


Jeśli chcesz nauczyć się żeglować, zdobyć patent,
popłynąć w rejs, skontaktuj się z nami:
tel: 602609829, 601738337
lub kochamzagle@op.pl